CČSH v Havlíčkově Brodě

"Jděte do celého světa a hlásejte evangelium všemu stvoření !" 
Mk 16,15

"Náš Pán velí se nebáti záhubců tělesných, velí i život složiti pro lásku bližních svých." 
z husitského chorálu Kdož jste Boží bojovníci



Církev československá husitská (do r. 1971 Cí­rkev československá ) se začala odštěpovat od Římskokatolické církve o Vánocích roku 1919, vyhlášena byla 1. ledna 1920. V Německém Brodě se první­ bohoslužba konala v témže roce v klášterním kostele sv. Rodiny. Základní kámen Husova sboru byl položen v květnu 1926 a stavba byla dokončena v září 1927. Jako první duchovnní a katecheti působili v Brodě František Oliva a Pavel Sochr. 

duchovní Vojtěch Schück, zastřelen při květnovém povstání v Havl. Brodě 1945
duchovní Vojtěch Schück, zastřelen při květnovém povstání v Havl. Brodě 1945

Původně církev působila na celém území Československa včetně Podkarpatské Rusi. Dnes je v České republice tvořena 350 náboženskými obcemi (zkratka NO), které se sdružují do 5 diecézí (pražská, brněnská - do které náleží i Havlíčkův Brod, královéhradecká, olomoucká a plzeňská). Území Slovenska v současnosti pokrývá jedna diecéze se 4 náboženskými obcemi. 
V čele církve stojí ústřední­ rada složená ze zástupců diecézí­, biskupů, představitele Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy a patriarchy. Církev má presbyterní zřízení s episkopálními prvky. Charakteristickým rysem CČSH je demokracie a spoluúčast laiků na vedení církve. Každou NO vede farář / farářka společně s radou starších.
Základem církevního života jsou pravidelné nedělní bohoslužby, které mají dva vrcholy: Zvěstování Božího slova a zpřítomnění­ Krista ve společenství svátosti večeře Páně. V Havlíčkově Brodě slavíme tradiční zpívanou Farského liturgii zhudebněnou J. F. Pí­chou. Liturgie podle patriarchy dr. Karla Farského tvoří syntézu východních, západních, ale i evangelických liturgických prvků.

Církev vysluhuje 7 svátostí­: křest, biřmování, večeři Páně, pokání­, manželství­, útěchu nemocných a svěcení kněžstva.
Kromě svátostí­, bohoslužeb a pobožností se společenství schází k biblickým hodinám, kde se učí­ porozumět biblickým textům jak ve světle spirituality, tak vědeckého poznání. Duchovní­ a jejich spolupracovníci se věnují pastoraci všech věkových kategorií­, navštěvují domovy pro seniory, nemocnice a všechny, kteří mají zájem o setkání­ s nimi. Duchovního lze požádat o pastorační rozhovor i soukromou zpověď. 


Osobnosti 


Pavel Sochr (1898 - 1989) 

Narodil se 26. dubna 1898 v Německém Brodě. 8. ledna 1925 se stal jedním z prvních kněží CČS(H). Po studiích začal působit jako duchovní v Brodě, i jeho zásluhou byl v tomto městě v roce 1927 slavnostně otevřen Husův sbor, dále připravoval katechetické příručky pro děti a mládež, podílel se na vydávání Věstníku náboženských obcí Církve československé na Českomoravské vysočině, opakovaně vyšel jeho Výbor z dějin církve Ježíšovy (1936 a 1948). 

V prosinci 1926 se oženil. Vedle duchovenské služby spolupracoval s místním muzeem, byl předsedou Městského osvětového sboru a vedl spolek pro nezaměstnanou mládež. Od roku 1939 se zapojil do činnosti odbojové skupiny Obrana národa. Koncem července 1940 zahájilo gestapo hromadné zatýkání, při kterém byl zatčen i Pavel Sochr. Byl vězněn v řadě káznic. 1942 byl propuštěn, ale se zákazem pastorační činnosti. Po osvobození Československa v roce 1945 se okamžitě zapojil do dění v Havlíčkově Brodě. 

Od června 1945 byl jmenován farářem CČS(H) v Přibyslavi. Po odchodu do starobního důchodu nadále vypomáhal jako farář v Dobroníně a výpomocný duchovní pro jihlavský okrsek. V roce 1989 odešel trvale do starobního důchodu. Zemřel na Velký pátek dne 24. března 1989.

Vojtěch Schück (1917-1945)

 Narodil se 9. září 1917 v Pardubicích. Roku 1937 začal studovat Husovu československou evangelickou fakultu bohosloveckou.  31. srpna 1941 přijal kněžské svěcení a působil jako pomocný duchovní v Hlinsku. 
Po dvou letech se s manželkou Zdeňkou a synem Ondřejem přestěhovali do Havlíčkova Brodu, kde přijal místo katechety a pomocného duchovního. Byl zapálený skautský vedoucí, věnoval se poezii a maloval obrazy. Od roku 1944 se angažoval v protinacistickém odboji a pomáhal židovským uprchlíkům. 

"Člověče, musíš jednat! Nesmíš se spokojit s ostatně velmi často klamným, já nic špatného nedělám', ale musíš se nekompromisně postavit za dobro a šířit je." - br. Vojtěch

Květnové povstání v již přejmenovaném Havlíčkově Brodě probíhalo 
5. května 1945. Obyvatelům byl představen ilegální národní výbor, velení povstalců se ujal penzionovaný brigádní generál Jan Růžička, pod jehož vedením byla zahájena jednání s místní německou posádkou o kapitulaci. Vojtěch Schück byl vzhledem ke svému postavení a znalosti němčiny pověřen zklidňováním situace v ulicích. 

Okolnosti ve městě se změnily s příjezdem gestapa. Budova radnice byla obsazena. Ozbrojení příslušníci gestapa a SS začali obsazovat přilehlé ulice. Jednou z hlídek byl těžce postřelen i Vojtěch Schück. Svědkové události se shodují, že bratr Vojtěch apeloval na německé vojáky, ať již zbytečně neprolévají krev, že válka skončila. Když neuposlechl příkaz, aby opustil ulici, jeden z hlídkujících členů SS na něj z bezprostřední blízkosti vystřelil a zasáhl ho do břicha. Převoz do nemocnice byl možný až s prodlením a příčinou smrti bylo vykrvácení. 

Významná data

1920 - vznik CČS(H)

1920 - první česká mše CČS v Něm. Brodě

1926 - položen základní kámen sboru

1927 - otevření sboru


B. Kobzinové 2088, Havíčkův Brod, 580 01
Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky